Związki bez kłótni nie istnieją. Część z nas tworzy pary spokojne, w których do zgrzytu dochodzi bardzo rzadko (i wtedy cały świat przeciera ze zdumienia oczy), inni na porządku dziennym kontynuują relacje nazywane żartobliwie „włoskimi małżeństwami”. Czasami zdarza się jednak, że do kłótni dochodzi zbyt często i stają się one bardzo uciążliwe zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. Jakie są najczęstsze powody niezgody między partnerami?

1. Nieumiejętność rozmowy

To najczęstszy powód kłótni w parach. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że choć posiadamy szeroki zasób słownictwa i rozwiniętą mowę ciała, nierzadko nie potrafimy wyrazić tego, co dokładnie czujemy lub wydaje nam się, że właśnie to zrobiliśmy, ale strona przeciwna odczytała nasz komunikat w zupełnie inny sposób. Do tego dochodzą emocje – krzyki, obrażanie się, szantażowanie, wypominanie. Wartościowa rozmowa to sztuka. Warto się jej nauczyć, nim powiemy o kilka słów za dużo.

2. Niezgodność charakterów

I wcale nie chodzi tu o przysłowiowe „ja ogień, ty woda”. Praktyka pokazuje, że związki dobierane na zasadzie przeciwnych charakterów wcale nie są tymi, które rozpadają się najczęściej. Wręcz przeciwnie – mają większą szansę na dotarcie ze względu na sprawne uzupełnianie się partnerów. Jeśli jednak on jest typowym kanapowcem, dla którego szczytem rozrywki jest niedzielny seans przed telewizorem, a Tobie marzy się od tygodni wspólny wypad na piesze wycieczki górskie, możecie mieć problem ze znalezieniem wspólnego hobby. Brak pomysłu na wspólne spędzanie czasu doprowadzi w końcu do frustracji, a ta do kłótni.

3. Upartość i niechęć do kompromisów

Bycie upartym to zarówno wada, jak i zaleta. W związku jednak nadmierna upartość łączy się nierzadko z nieumiejętnością przyjmowania krytyki i poczuciem wyższości nad partnerem. Jeśli Ty lub Twój partner macie problem z przyznawaniem racji lub słowem „przepraszam”, będzie Wam niezwykle trudno wypracować zadowalający obie strony kompromis. Jeśli każde ciągnie linę w swoją stronę, nie ma możliwości spotkania się w tym samym punkcie.

4. Nieszczerość jednej ze stron

Kłamstwo i mówienie nieprawdy nigdy nie kończy się dobrze. Takim zachowaniem nie tylko ranimy drugą stronę, ale i w każdy możliwy sposób dajemy jej odczuć, że nie szanujemy jej i nie jest dla nas na tyle ważna, by mówić jej prawdę. Nieszczerość to murowany sposób na kłótnię, szczególnie, jeśli kłamstwo zdarza się nagminnie.

5. Własne oczekiwania i wymuszanie ich na partnerze

„Twoje oczekiwania to nie moje obietnice” – nie da się ukryć, że coś w tym jest. Jasne, że wspólne cele i ustalenia są ważne, ale w żaden sposób nie możemy obarczać partnera swoim poczuciem szczęścia. Druga połówka może być przy Tobie w trudnych chwilach i wspierać Cię, podobnie jak może cieszyć się Twoimi sukcesami, ale jej zadaniem nie jest sprawianie byś definiowała swoje życie jako szczęśliwe. To czy jesteś szczęśliwa zależy tylko i wyłącznie od Ciebie samej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*